Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

TKDK Kablosuz Ağ sistemi projesi kapsamında 500 adet indoor AP, 2 adet yedekli mimaride çalışması tasarlanan kontrol birimi ve 1 adet merkezi raporlama yazılımı kullanılmıştır.

Kurum bünyesinde 1 adet merkez kampüs olmak üzere 44 adet İl Müdürlüğü bulunmaktadır. Kurum merkez ile bağlı müdürlükleri arasında MPLS hatları bulunmaktadır. Bütün trafikler bu hatlar üzerinden geçmektedir.

basari_10_1

Proje kapsamında kurum merkezinin ve il müdürlüklerinin hepsinin RF haritaları çıkarılmış olup cihaz konumlandırmaları bu haritalar referans alınarak yapılmıştır. Konumlandırmalar tamamlandıktan sonra bütün yönetim lokallerde değil tek bir merkez tarafından yapılması tasarlanmış ve uygulanmıştır. İl müdürlüklerinin hepsi güvenli bir tünel (GRE Tunnel) vasıtasıyla merkeze bağlanmış olup sisteme dahil olmakta ve internete çıkma aşamaları merkez tarafından yapılmaktadır. Erişim Noktaları ile kontrol birimi arasında oluşan tüneller ile bütün trafik ve kullanıcı kimlik bilgileri şifrelenmiş olarak geçmektedir. Bütün il müdürlüklerinde ve merkezde aynı yayınlar görülmekte olup kurum içerisinde bulunan birimler için ayrı ayrı roller ve politikalar tanımlanmıştır. Kullanıcı kimlik doğrulaması 802.1X protokolü ile sağlanmakta olup kullanıcı kendi kimlik bilgilerini girdiğinde kontrol birimi tarafından ilgili role atanmakta olup o politikalara göre yetkilendirilmektedir. Ayrıca misafirler için tasarlanan bir yapıda bulunmaktadır. Misafir kullanıcı sisteme dahil olmak istediğinde kendisini bir karşılama ekranı karşılıyor ve doğrulama kimlik bilgileri ve SMS ile sağlanmaktadır.

Tüm sistem merkezi kontrol ve raporlama yazılımı tarafından incelenmekte olup bütün kullanıcı bilgileri, uygulama bilgileri, güvenlik bilgileri ve network bilgileri rahatlıkla çekilebilir.