Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi Network ve Wireless Projesi

Hacettepe Üniversitesi Network ve Wireless Ağ altyapısı projesi kapsamında üniversite bünyesinde bulunan Beytepe ve Sıhhiye Kampüslerinin wireless ağ altyapısı sağlanmış ve mevcut kablolu ağ altyapısı yenilenmiştir. Bu proje kapsamında 1000 üzerinde iç ve dış ortam erişim noktası, 6 adet kontrol birimi, ve 1 adet merkezi raporlama yazılımı kullanılmıştır.

Sistem mimarisi; sistemi yönetmek, RF ortamını ve güvenliği ayarlayan merkezi olarak konumlandırılan yedekli kontrol donanımları, Beytepe deki trafiği yöneten ve Beytepe Kampüsü veri merkezinde bulunan 2 adet yedekli kontrol donanımı ve Sıhhiye Kampüsü veri merkezinde bulunan 2 adet yedekli kontrol donanımından oluşmaktadır. Bu sayede kontrol birimlerinden herhangi birine ya da birkaçına erişim durduğunda sistem kesintisiz olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Kurulan kablosuz ağ altyapı sistemi “eduroam” ile entegre edilmiş olup eduroam üyesi diğer üniversitelerde de kullanıcılarına hizmet sağlamaktadır.

Tasarlanan siste tarafından gerekli olan bütün güvenlik önlemleri alınmış olup kullanıcılar tamamı ile güvenlik politikalarından geçerek sisteme dahil olmaktadırlar.