Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kablosuz Ağ Sistemi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kablosuz Ağ Sistemi projesi kapsamında kampüs içerisinde bulunan bütün iç ortamlar ve dış ortamların RF tasarımları yapılmış, daha sonra sistem bu tasarlanan yapı üzerine kurulmuş ve devreye alınmıştır. Proje kapsamında 280 adet iç ortam erişim noktası, 1 adet kontrol birimi, 1 adet merkezi raporlama yazılımı ve 1 adet kontrol ve yönetim yazılımı kullanılmıştır.

Sistem 802.1X protokolü kullanmakta olup kullanıcı kimlik doğrulamalarını kontrol ve yönetim yazılımı üzerinden (Clearpass) kurumun kullanıcı kimlik bilgilerinin tutulduğu AD ile (Active Directory) sağlamaktadır. Sistem üzerinde bütün güvenlik önlemleri alınmış olup herhangi bir saldırı ya da zararlı bir kişi tarafından oluşturulabilece k hasar minimuma indirilmiştir.

Ayrıca sistem üzerinde merkezi kontrol ve yönetim yazılımı tarafından kontrol edilen misafirler için tasarlanmış yayın bulunmakta olup yetkileri sınırlandırılmış ve kurumun hiçbir bilgisine erişmeye haiz değildir.

Kurum içerisinde Radius server olarak konumlandırılmış olan Clearpass ile kullanıcıların denetimleri yapılmakta olup, kullanıcılar kendileri için tanımlanan roller ile sisteme dahil olmaktadır. Yani yetkisiz hiç bir kullanıcı yetkisi haricinde herhangi bir yere ulaşamamaktadır.